در ادامه مي خوانيد:

  1. سرعت شاتر چيست؟
  2. نحوه تنظيم سرعت شاتر
  3. نحوه عملكرد شاتر در دوربين مداربسته
  4. سرعت شاتر چگونه اندازه گيري مي شود
  5. سرعت و نوردهي شاتر در دوربين مداربسته
  6. سرعت هاي متفاوت شاتر در دوربين مداربسته
  7. سرعت شاتر در دوربين مداربسته چه زماني اهميت پيدا مي‌كند؟
  8. تاثير سرعت شاتر بر كيفيت تصوير دوربين مداربسته

سرعت شاتر چيست؟

سرعت شاتر مدت زماني است كه شاتر دوربين مداربسته باز است و نور روي سنسور مي تابد و تصوير تشكيل مي شود. مدت زماني كه دوربين مداربسته براي گرفتن عكس صرف مي كند سرعت شاتر نام دارد.

در صورتي كه از سرعت شاتر طولاني استفاده كنيد حسگر براي مدت زمان طولاني در معرض ديد قرار مي گيرد و تصاوير به صورت تار به ثبت مي رسند. ( اصطلاحا به سرعت شاتر طولاني، سرعت شاتر SLOW نيز گفته مي شود.) از سرعت شاتر پايين براي تصوير برداري در شب و يا محيط هاي كم نور استفاده مي شود. اگر شاتر شما سريع باشد سوژه هاي متحرك در عكس تار و در حال حركت ديده مي شوند. از سرعت شاتر سريع براي ثبت تصاوير تبليغاتي ماشين و موتور استفاده مي شود زيرا باعث مي شود سوژه سريع و در حال حركت به نظر برسد.

نحوه تنظيم سرعت شاتر

سرعت شاتر در دوربين مداربسته به دو صورت دتس و خودكالر قابل تنظيم است. در صورتي كه اين پارامتر روي حالت خودكار قرار بگيرد دوربين مداربسته با توجه به شرايط محيط مقدار آن را تعيين مي كند به صورت پيش فرض اين حالت فعال است. اگر به صورت دستي آن را تنظيم كنيد و نور محيط تغيير كند ممكن است تصاوير خيلي روش و يا تاريك ثبت شوند.

با تنظيم دوربين روي حالت Shutter Priority سرعت شاتر را انتخاب مي كنيد و دوربين به طور خودكار ديافراگم را انتخاب مي كند. با تنظيم دوربين روي حالت “دستي” ، سرعت شاتر و ديافراگم را بايد به صورت دستي انتخاب كنيد. در هر دو حالت مي توانيد پارامتر ISO را به صورت دستي يا خودكار تنظيم كنيد. بهتر است به دوربين اجازه دهيد سرعت شاتر مناسب را براي شما انتخاب نمايد.

نحوه عملكرد شاتر در دوربين مداربسته

دوربين هاي مداربسته شاتر فيزيكي ندارند. هر فيلم متحركي از چند تصوير ثابت تشكيل شده است كه در بازه زماني مشخصي پشت سر هم نمايش داده مي شوند. در چنين شرايطي ما مي توانيم تصاوير را به صورت متحرك ببين كه به تصوير حس زنده بودن مي دهد. هر يك از اين تصاوير به يك زمان مشخص براي تشكيل نياز دارند كه به آن زمان شاتر مي گويند.

سرعت شاتر چگونه اندازه گيري مي شود

سرعت شاتر در دوربين مداربسته زير يك ثانيه است. يه عنوان مثال وقتي سرعت شاتر 4/1 باشد به معني يك چهارم ثانيه است. اگر 1/250 باشد به معناي چهار ميلي ثانيه و يا يك دويست و پنجاهمين ثانيه است.

سرعت و نوردهي شاتر در دوربين مداربسته

يكي از تاثيرهاي مهم سرعت شاتر در دوربين مداربسته بر نور تصوير است. اگر از شاتر طولاني استفاده كنيد سنسور دوربين مداربسته شما نور زيادي را جمع مي كند و عكس حاصل از آن كاملاً روشن خواهد بود. در مقابل اگر از شاتر سريع استفاده كنيد سنسور دوربين مداربسته نور كمي را دريافت مي كند و در نهايت عكس تاريك خواهد بود.

توجه داشته باشيد كه سرعت شاتر تنها عامل موثر بر روشنايي تصوير نيست و عواملي چون نور محيط، ISO و ديافراگم نيز بر روشنايي تصوير موثر هستند. در نتيجه براي انتخاب بهترين سرعت براي شاتر در دوربين مداربسته بهتر اين عوامل را در نظر بگيريد تا تصاوير واضح و قابل قبول ثبت شوند.

سرعت هاي متفاوت شاتر در دوربين مداربسته

1.سرعت شاتر سريع

اگر شاتر شما سريع باشد سوژه هاي متحرك در عكس تار ديده مي شوند. از سرعت شاتر سريع براي ثبت تصاوير تبليغاتي ماشين و موتور استفاده مي شود زيرا باعث مي شود سوژه سريع و در حال حركت به نظر برسد.

2.سرعت شاتر طولاني

در صورتي كه از سرعت شاتر طولاني استفاده كنيد حسگر براي مدت زمان طولاني در معرض ديد قرار مي گيرد و تصاوير به صورت تار به ثبت مي رسند. ( اصطلاحا به سرعت شاتر طولاني، سرعت شاتر SLOW نيز گفته مي شود.) از سرعت شاتر پايين براي تصوير برداري در شب و يا محيط هاي كم نور استفاده مي شود.

سرعت شاتر در دوربين مداربسته چه زماني اهميت پيدا مي‌كند؟

به طور كلي صورت شاتر از اهميت بالايي برخوردار است اما زماني كه مي خواهيد از يك جسم متحرك فيلم برداري كنيد اهميت آن دو چندان خواهد شد. به عنوان مثال اگر سرعث شاتر 5 ثانيه باشد در طول اين 5 ثانيه اگر شئ در تصوير حركت كند به صورت تار ثبت خواهد شد. در نتيجه سرعت شاتر بايد به صورتي تنظيم شود كه اجسام متحرك در تصوير به صورت تار ثبت نشوند تا بتوان از فيلم دوربين مداربسته در مواقع لازم براي استناد استفاده كرد.

سرعت شاتر دوربين هاي مداربسته موجود در بازار به صورت پيش فرض روي كسري از ثانيه تنظيم شده اند. هر چقدر اين عدد بزرگ تر باشد سرعت عمل شات بيشتر مي شود. سرعت شاتر دوربين مداربسته براي ثبت وقايع در اتوبان ها، پاركينگ هاي عمومي، بيمارستان ها و…. كه رفت و آمد در آن ها زياد است از اهميت زيادي بر خوردار است و بايد روي حالت خودكار و يا سرعت شاتر سريع تنظيم بشود تا تصاوير تار ثبت نشوند.

تاثير سرعت شاتر بر كيفيت تصوير دوربين مداربسته

با افزايش سرعت شاتر در دوربين مداربسته زمان برخورد نور به سنسور كاهش پيدا مي كند و تصاوير تاريك خواهند شد. بعضا ممكن افزايش سرعت شاتر موجب برفكي و كركره ايي شدن تصوير شود. براي مقابله با مشكلات اين چنيني بايد نور محيط را افزايش بدهيد.